Здорові Люди

COVID-19 у дітей: перебіг та ускладнення

Covid-19 Про діток
Носіння масок, дотримання соціальної дистанції, обробка антисептичними засобами рук та робочих поверхонь – усе це вже стало буденністю для кожного дорослого, чого не можна сказати про дітей. Що менший малюк, то важче вгледіти за правильністю вдягання маски, проконтролювати миття рук, тримати дистанцію. І хоч симптоми Ковіду у більшості дітей мають значно легші прояви, ніж у дорослих, іноді і малюки страждають від тяжкого перебігу коронавірусу. Крім того, у частки перехворівших виникають ускладнення, зокрема чи не найважче – мультисистемний запальний синдром або MIS-C.

Ознака коронавірусної хвороби у діток


Коронавірус у дітей рідко проявляється такими класичними симптомами, як зникнення смаку чи нюху, крім того, малюка може навіть не турбувати кашель. Найбільш характерними симптомами дитячого ковіду є:
  • сильна втома – ще до підвищення температури діти починають швидше втомлюватись, обирають «посидіти на лавочці», а не побігати на дитячому майданчику, більше сплять;
  • головний біль;
  • шлунково-кишкові розлади – болючі спазми у животі, діарея, блювання.
Також при коронавірусній інфекції може з’являтися закладеність носа, лихоманка, біль у горлі. Варто пам’ятати, що часто діти переносять ковід абсолютно безсимптомно.
COVID-19 у дітей легко переплутати з банальною застудою чи грипом, провести диференційну діагностику та визначити захворювання може тільки лікар-педіатр, провівши обстеження малюка. А щоб впевнитись у відсутності коронавірусної інфекції потрібно зробити ПЛР або експрес-тест до ковіду.
Отримати консультацію педіатра, а також пройти тестування можна у нашому медичному центрі. Запис на прийом за номером 0988642608 або ж через сайт (посилання на форму)
Про наявність коронавірусу свідчить позитивний ПЛР чи експрес-тест, специфічні зміни на комп’ютерній томографії легень, зростання концентрації С-реактивного білка та прокальцитоніну у крові, лейкопенія.

Перебіг COVID-19 у дітей


За ступенем тяжкості перебігу коронавірус у дітей поділяють на безсимптомний, легкий, середній та тяжкий.
Для безсимптомної форми характерна відсутність будь-яких скарг, клінічних ознак та змін на КТ, при цьому ПЛР тест до SARS-CoV-2 виявляється позитивним. Така дитина все одно є заразною і небезпечною для оточуючих, тому повинна дотримуватись ізоляції протягом 14 днів.
При легкому Ковіді з’являються симптоми ураження верхніх дихальних шляхів – кашель, біль у горлі, при цьому аускультативно легені чисті. Відсутні прояви зі сторони шлунково-кишкового тракту.

Для коронавірусу середньої тяжкості притаманний розвиток пневмонії, проте без ознак дихальної недостатності (задишка, падіння сатурації), приєднання шлунково-кишкових розладів. Іноді суб’єктивно дитина може бути здоровою, але наявні патологічні зміни на КТ.

Для тяжкого перебігу SARS-CoV-2 характерний миттєвий розвиток дихальної недостатності: посиніння, зниження насичення крові киснем, порушення дихання. У критичних станах виникає шок, серцева та ниркова недостатність, синдром ДВЗ.

Тяжкість перебігу Ковіду у дітей залежить від багатьох факторів, зокрема від початкового стану здоров’я маленького пацієнта. До факторів ризику виникнення тяжкого коронавірусу відносять:
  • дітки, віком до 1 року;
  • наявність бронхіальної астми або будь-яких інших хронічних захворювань легень;
  • зниження імунітету внаслідок хвороби або прийому певних ліків;
  • зайва вага;
  • тяжкі метаболічні порушення;
  • цукровий діабет;
  • вроджені вади серця та судин.
Діти, які відносяться до груп ризику, потребують особливої уваги та догляду у часи пандемії. Зволікання з лікуванням або некоректна терапія призводить до тяжких наслідків ковіду.

Наслідки SARS-CoV-2 для дітей


Діти, які перехворіли Ковідом, ще довго відчувають на собі наслідки захворювання, хоч і відновлюються зазвичай швидше, ніж дорослі. Одним з найбільш небезпечних постковідних станів є педіатричний мультисистемний запальний синдром, який виникає на фоні тяжкого коронавірусу. Він характеризується розвитком запальних процесів практично у всіх органах та системах дитини, основні ознаки:
  • підвищена температура, яку складно збити;
  • червоні висипання, в основному в ділянці промежини;
  • запалення очей;
  • сухість шкіри;
  •  збільшення лімфатичних вузлів;
  • малиновий язик;
  • збільшення печінки та селезінки.
При погіршенні стану загострюється серцева та дихальна недостатність, підвищується температура, виникає блювання та пронос, у лабораторних показниках – різке зниження ШОЕ.
Також небезпечним і часто непоміченим ускладненням коронавірусної інфекції у дітей є міокардит – запалення серцевого м’яза. Захворювання проявляється болями за грудиною, відчуттям серцебиття, задишкою. Більшість хворих, що отримують вчасне та адекватне лікування, повністю одужують.

Діти та маски


Згідно з рекомендаціями ВООЗ діти віком до 5 років не повинні носити захисні маски, оскільки вони не здатні безпечно та правильно використовувати засоби захисту самостійно. Від 6 до 11 років рішення щодо носіння маски дитиною приймається індивідуально і залежить від кількох факторів:
·        вміння правильно користуватись маскою;
·        інтенсивність передачі «корони» у місцевості, де знаходиться дитина;
·        ймовірність взаємодії дитини з людьми із групи ризику;
·        можливість ретельного нагляду дорослими.
Від 12 років діти повинні користуватись засобами індивідуального захисту так само, як і дорослі.
Загалом, для дітей Ковід не такий небезпечний, як для людей старшого віку, однак не варто недооцінювати захворювання. Для підтримки імунітету дітям потрібен достатній сон, правильне харчування, прогулянки у парках, а у дорослих є особливий помічник – вакцинація.