Здорові Люди

Відповідальна вагітність: плануємо правильно

Репродуктивне здоров'я

Відповідальна вагітність: плануємо правильно

Нульовий триместр – це період планування вагітності. Він відіграє величезну роль у формуванні та розвитку майбутнього малюка. Правильна підготовка полегшить перебіг вагітності та допоможе уникнути багатьох ускладнень, пов’язаних з виношуванням. На етапі планування потрібно переглянути свій спосіб життя та раціон харчування, пройти огляд у лікарів та здати необхідні аналізи. Важливо, щоб у підготовці брала участь не тільки жінка, а й майбутній тато, адже здоров’я дитини залежить від обох батьків.


Коли та з чого починати підготовку до вагітності

Починати підготовку до вагітності потрібно за 3-4 місяці до відмови від засобів контрацепції. Правильне планування дитини складається з кількох важливих аспектів:
1.      Відмова від алкоголю, тютюну, наркотичних речовин.
2.      Перегляд раціону харчування, приведення в норму ваги.
3.      За наявності хронічних захворювань – стабілізація стану здоров’я.
4.      Прийом вітамінних комплексів.
5.      Огляд гінеколога (для жінки) та уролога (для чоловіка), за потреби, інших спеціалістів.
6.      Перевірка імунітету, за потреби – щеплення.
7.      Лабораторна діагностика.
Вживання алкоголю, тютюну або наркотиків має значний негативний вплив на здоров’я як майбутніх батьків, так і малюка. Відмовитись від шкідливих звичок потрібно щонайменше за 3 місяці до початку відкритих стосунків.  Ігнорування застережень призводить до тяжких наслідків: самовільне переривання вагітності, передчасні пологи, розумові відхилення, фізичні вади.
Хронічні захворювання – далеко не завжди є протипоказами до виношування та народження дитини. Під час планування вагітності потрібно пройти обстеження у лікуючого лікаря та разом з ним скласти план лікування, скорегувати медикаментозну терапію, адже деякі ліки можуть пригнічувати фертильність та негативно впливати на плід. Також важливо відвідувати профілактичні огляди вже безпосередньо під час самої вагітності, аби не пропустити можливе загострення хронічного процесу.


Раціон харчування майбутніх батьків

Важливий етап підготовки до вагітності – корекція харчування майбутніх мами та тата. Їжа повинна бути легкою, багатою на вітаміни та мікроелементи. Основа раціону – овочі та фрукти, кисломолочні продукти, дієтичне м’ясо, крупи. Потрібно зменшити споживання солодощів – цукерки, тістечка, шоколад, мучні вироби. Замість чаю та кави – пити свіжі соки, морси або компоти.
Якщо є проблеми із нестачею або надлишком ваги, над цим моментом також потрібно попрацювати до зачаття. Зайві кілограми призводять до гіпертензії вагітних, гестаційного діабету, набряків, тромбозу вен. Значне зменшення маси тіла викликає аменорею, внаслідок чого жінка не може завагітніти. Якщо ж зачаття все таки відбувається, плід недоотримує потрібні речовини, що призводить до відставання у фізичному розвитку.


Медогляд перед вагітністю

Готуючись стати батьками чоловік та жінка повинні пройти профілактичний огляд у спеціалістів. Чоловікові потрібно звернутись до уролога, здати мазок та спермограму, зробити флюорографію, на жінку ж чекає дещо складніший квест.
В першу чергу майбутній мамі потрібно відвідати гінеколога та сімейного лікаря, зробити ультразвук органів малого тазу та грудей, кардіограму, флюорографію, а також здати аналізи. При наявності скарг або хронічних захворювань, жінку можуть скерувати до вузьких спеціалістів та на додаткові методи обстеження. Крім того, важливо записатись до стоматолога та пролікувати зуби, щоб під час вагітності не виникли неприємні сюрпризи.
В деяких випадках може знадобитись консультація генетика:
·        наявність у членів сім’ї спадкових захворювань;
·        в одного або двох батьків шкідливі умови праці;
·        проживання в екологічно несприятливих місцях;
·        мертвонародження або народження дітей з вадами розвитку у минулому;
·        тривале безпліддя;
·        звичні викидні;
·        передчасні пологи у анамнезі.
Звернутись до лікарів та почати проходити медогляд слід за чотири місяці до можливого настання вагітності. Адже лікування деяких захворювань може тривати декілька тижнів, а приймати вітамінні комплекси потрібно щонайменше два місяці перед зачаттям.


Здача аналізів перед вагітністю

Під час вагітності протипоказана велика кількість медикаментів, що значно ускладнює лікування різноманітних інфекцій. Тому при плануванні потрібно не лише відвідати лікарів, а й пройти лабораторне обстеження – здати аналізи.
Одними з найважливіших є аналізи на TORCH-інфекції, адже ці захворювання можуть передаватись малюку ще в утробі матері та провокувати появу патологій. Особливу небезпеку несе первинне зараження під час вагітності, у більшості випадків інфікування призводить до викидню, мертвонародженню, ураженню органів та систем плода. Варто перевірити наявність антитіл до:
·        токсоплазми;
·        вірусу простого герпесу (1 та 2 тип);
·        цитомегаловірусу;
·        хламідії;
·        краснухи.
Також обов’язковими є аналізи на ВІЛ-інфекцію та на вірус гепатиту В та С. За бажанням подружжя може здати загальний аналіз крові, біохімію (печінкові та ниркові проби, глюкоза), коагулограму, загальний аналіз сечі: це допоможе оцінити функціональний стан внутрішніх органів. Крім аналізів крові, потрібно здати гінекологічні мазки на флору та цитологію.

Вакцинація та вагітність

Більшість щеплень не можна робити під час виношування дитини, тож подбати про свою безпеку та здоров’я майбутнього малюка потрібно ще під час планування вагітності.
Якщо жінка раніше не хворіла вітрянкою чи краснухою і немає антитіл до цих вірусів, щеплення перед вагітністю є обов’язковим. Також за потреби можна пройти вакцинацію від кору, правця та дифтерії.
Вакцинацію від грипу можна і треба робити при плануванні та під час вагітності, таким чином жінка не тільки підвищить свій імунітет, а і зробить подарунок малюку у вигляді антитіл.
Головне перед кожним щепленням проконсультуватись з сімейним лікарем, а під час вагітності ще й з акушер-гінекологом.