Здорові Люди

Постковідний синдром

Covid-19

Постковідний синдром

Ковід-19 — це інфекційне захворювання, яке завдає тяжкого удару всьому організму. В більшості випадків головною мішенню виявляються легені. Вперше вірус було виявлено наприкінці 2019 року, і з того часу триває епідемія коронавірусної інфекції. Мільйони людей вже перехворіли Ковідом, але якщо одна частина після негативного ПЛР-тесту повернулась до звичного життя, то інша — тривалий час бореться з наслідками хвороби.
Більшість пацієнтів, що хворіють COVID-19, одужують протягом декількох тижнів. Після інфікування вірусом виділяють 3 етапи захворювання:
Гостра фаза — тривалість до 4 тижнів, активно проявляються симптоми захворювання.
Тривалий симптоматичний Ковід-19 – збереження ознак та симптомів коронавірусу до 12 тижня від початку захворювання.
Постковідний синдром – симптоматика зберігається понад 12 тижнів від моменту інфікування.
Згідно з різними дослідженнями від 10% до 50% людей стикаються з затяжним коронавірусом, найчастіше це пацієнти похилого віку або ж ті, хто переніс тяжку форму ковіду. Проте легкий або безсимптомний перебіг захворювання не дає гарантію відсутності постковідного синдрому!


Прояви постковідного синдрому


Симптоматика постковідного синдрому зберігається тривалий час. Найчастіше пацієнти скаржаться на:
  • постійне відчуття втоми;
  • неможливість виконання звичної роботи;
  • задишку та напади кашлю;
  • больові відчуття у суглобах;
  • дискомфорт та болі у животі.

Також після перенесеного коронавірусу довго можуть турбувати прискорене серцебиття, головні болі, біль у м’язах, випадіння волосся, порушення пам’яті, неможливість сконцентрувати увагу, безсоння. Крім того, можливе тривале відновлення відчуття запаху та смаку.


КОВІД VS ЛЕГЕНІ


Від коронавірусної інфекції часто страждають легені, адже саме пневмонія є головним супутником Ковіду. Тривале запалення спричиняє патологічні зміни у легеневих тканинах, що в подальшому призводить до проблем із диханням – задишки, кашлю, відчуття нестачі повітря.
Пошкодження легень внаслідок хвороби варіюється від невеликих закупорок капілярів в альвеолах до значних ділянок рубцювання – пневмофіброзу, тобто заміщення частинок органа сполучною тканиною, яка не здатна виконувати потрібні функції. На даний час не існує дієвих методів лікування уражених фіброзом легень, тому основна мета при спостереженні людини, що перехворіла коронавірусною інфекцією, вчасно діагностувати пневмофіброз та не дати патології розвинутись. 
Симптоматика пневмофіброзу залежить від ступеню ураження. Невеликі ділянки фіброзної тканини можуть ніяк не проявляти себе, більші ураження спричинюють порушення дихання. Головний прояв – це задишка, спочатку вона виникає під час навантаження, але згодом може з’являтись під час пішої прогулянки та в стані спокою. 
При значних ураженнях з’являється сухий кашель, біль у грудній клітці, виражена слабкість, блідість та синюшність шкірних покривів. 


Пульмонологічна реабілітація


У період відновлення після коронавірусу потрібно уважно поставитись до потреб свого організму, адже виписка з лікарні чи закінчення прийому медикаментів вдома – не означає повне одужання. У одних пацієнтів організм швидко приходить у норму, у інших цей процес може затягнутись на тривалий час. Аби без проблем повернутись до повсякденного життя, потрібно перевірити стан внутрішніх органів та, за потреби, пройти постковідну реабілітацію.
Відновлення функції легень після ковіду – головна мета пульмонологічної реабілітації. Внаслідок коронавірусу легенева тканина стає менш пружною, тому ефективність газообміну знижується. Людський організм намагається компенсувати цей недолік, залучаючи до акту дихання додаткові м’язи. Але внаслідок цього загальний рівень кисню навпаки знижується, а в нижні частки легень (де їх об’єм найбільший) надходить недостатня кількість повітря. 
Регулярні прогулянки на свіжому повітрі, помірні фізичні навантаження позитивно впливають на стан легень. Також значно покращити газообмін можна за допомогою дихальних вправ.


Діафрагмальне дихання


Діафрагма — це великий, потужний м’яз, що розташовується під легенями, відокремлюючи грудну порожнину від черевної. Добре розвинена діафрагма допомагає легеням розширитись під час вдиху та отримати більше повітря. 
  • встаньте рівно, розслабте плечі, одну руку покладіть на живіт;
  • зробіть глибокий вдих через ніс. Повинно скластись враження, що через повітря надувся живіт;
  • далі напружте прес та втягніть живіт;
  • складіть губи у трубочку та повільно видихайте, м’язи живота повинні поступова розслаблятись.
Вправу потрібно виконати три рази, дві хвилини відпочити, після чого можна зробити ще один підхід.


Губи трубочкою


Видих через стиснуті в трубочку губи допоможе полегшити дихання та зменшити задишку.
  • повільно вдихайте через ніс, поки не відчуєте що легені наповнені повітрям на максимум;
  • стисніть губи у трубочку та поступово видихайте крізь них.
Важливо, щоб видих був довший за вдих, намагайтесь досягти подвійної різниці у часі. 
Більш детальну інформацію про реабілітацію після коронавірусу можна отримати на прийомі у пульмонолога. Лікар проконсультує щодо заходів відновлення після хвороби, підбере план занять з дихальної гімнастики та допоможе подолати наслідки ковіду.