Здорові Люди

Головний біль: «саме мине»?

Головний біль

Головний біль: «саме мине» чи небезпечний симптом?

Головний біль – одна з найбільш розповсюджених скарг, практично неможливо знайти людину, у якої б ніколи протягом життя не боліла голова. Причини, що призводять до появи неприємних відчуттів, можуть бути найрізноманітніші: від звичайної перевтоми до, наприклад, отруєння чи травми. При частих нападах головного болю рекомендуємо звернутись до лікаря для з’ясування чинників, які провокують виникнення дискомфорту, адже від цього напряму залежить і лікування.


Терміново до лікаря


Напади головного болю можуть турбувати людину довгий час, але ж «випив знеболююче та забув». Проте є ряд ситуацій, при виникненні яких потрібно якнайшвидше звернутись за лікарською допомогою:
  • Різкий, нестерпний біль, що виник раптово;
  • Поява неврологічних порушень – сплутаність свідомості, розгубленість, дезорієнтація, порушення мови);
  • Безпричинна зміна характеру та частоти болю;
  • Наявність загальних небезпечних симптомів – швидка втрата маси, підвищення температури тіла.
Головний біль може сигналізувати про розвиток небезпечної патології, тому важливо не ігнорувати свій організм, а звернутись до лікаря та пройти обстеження.


Яким буває головний біль


Біль голови може мати первинний або вторинний характер. 
Поява первинного болю не супроводжується органічними змінами, а під час обстеження не виявляють відхилень, які б могли викликати напади. Сюди можна віднести мігрені, головний біль напруги, кластерний біль. 
Вторинний біль виникає за наявності якогось іншого розладу. Він є не самостійним захворюванням, а симптомом іншої патології (артеріальна гіпер- або гіпотензія, шийний остеохондроз, пухлини головного мозку, аневризма, інфекції, що вражають центральну нервову систему, та інше)


Напади мігрені


Одна з найвідоміших причин регулярних нападів головного болю – це мігрень: неврологічне хронічне захворювання. Частіше воно виникає у жіночої частини людства, але нерідко мігренозні болі діагностують і у чоловіків.
Напади мігрені виникають декілька разів на місяць, їх тривалість варіюється: кілька годин, цілий день або, у складних випадках, навіть протягом декількох днів. Під час цього з’являється світлобоязнь, підвищується чутливість до різких, голосних звуків, турбує нудота, виникає відраза до запахів. Хворі скаржаться на болючі пульсації в одній ділянці голови, що з часом можуть розповсюджуватись на більшу область. Також характерна поява запаморочення та в’ялості.
Мігрень може виникнути сама по собі, але є низка факторів, які можуть спровокувати позачерговий напад або погіршити вже наявний:
  • потрапляння у стресову ситуацію;
  • психоемоційне або фізичне перенавантаження;
  • прийом гормональних препаратів;
  • нестача відпочинку або надмірний сон;
  • вживання алкоголю;
  • різка зміна погодних умов.
Під час нападу мігрені хворому необхідний повний спокій. В кімнаті повинно бути напівтемно та тихо. Несильний головний біль зазвичай проходить після сну, а послабити значні симптоми допомагає гаряча ванна. 
Якщо вас часто турбують напади головного болю, рекомендуємо звернутись до невролога.


Кластерний головний біль


Частіше кластерні болі притаманні чоловікам. Вони виникають в одній зоні голови, зазвичай в ділянці ока. Напади сильні, їх супроводжує сльозотеча, можливий розвиток набряку слизової носа, підвищене потовиділення обличчя. Епізоди болю розпочинаються раптово, тривають від кількох хвилин до кількох годин. Для них характерна циклічність – виникають за певних обставин (час доби, пора року і т.д.)


Головний біль напруги


Один з найпоширеніших видів болю – це біль, який виникає внаслідок перенапруження організму, перевтоми очей, тривалого незручного положення тіла, неправильної постави, нерегулярного прийому їжі. Він відчувається одразу у всій голові (її ніби стискає обручем), але не є таким сильним, як під час мігрені чи кластерного болю. Людина почувається не зовсім добре, проте може надалі виконувати повсякденну роботу. 
Характер болю тупий, він не пульсує та не посилюється, зазвичай, найбільший дискомфорт відчувається у ділянці чола та потилиці. 
Причиною головного болю напруги може стати стрес, виконання великих об’ємів роботи, загальне виснаження організму. Зазвичай сон та здорове харчування чудово справляються з неприємними нападами. 


Підвищення артеріального тиску


Артеріальна гіпертензія часто супроводжується головним болем, який локалізується у потиличній ділянці. Також до симптомів підвищеного артеріального тиску відносять нудоту, тремор, пітливість, серцебиття.
Після нормалізації АТ напад головного болю одразу минає.


Цервікогенний головний біль


Причинами цервікогенного головного болю є патологічні зміни у ділянці шиї: напруженість м’язів, остеохондроз, механічні пошкодження.
Біль інтенсивний, локалізується у потилиці. Тригерними факторами можуть стати:
  • тривале тримання голови нахиленою;
  • надмірні фізичні вправи для верхнього плечового поясу;
  • травми шиї.

Якщо напади болю турбують регулярно, мають хронічний характер або ж неочікувано виникає нестерпний головний біль, потрібно звернутись по допомогу до спеціаліста. Невропатолог проведе обстеження, діагностує причину та назначить комплексне лікування: медикаменти, блокада нервів, фізіотерапевтичні процедури. У складних випадках можливе операційне втручання.