Здорові Люди

Підготовка до 1 вересня: медогляд перед школою чи садочком

Про діток
Школа та садочок - два важливі етапи розвитку на життєвому шляху, коли маленька людина починає самостійно, без допомоги батьків, комунікувати із навколишнім світом. Цей період вимагає певних зусиль від дитячого організму, особливо це стосується дошкільнят та діток молодшої школи, тому важливо стежити, щоб психічний та фізичний стан дитини був на висоті.
Профілактичний медогляд перед школою чи садочком дозволяє виявити навіть незначні відхилення у роботі організму та піти на навчання із гарним настроєм та відмінним самопочуттям.

З чого складається медогляд
Багато хто вважає, що поки нічого не болить, до лікаря можна не ходити, але насправді це так не працює. Скринінг дітей перед першим вересня допомагає виявити та скорегувати на початкових, безсимптомних етапах такі часті порушення, як зниження зору, викривлення хребта, ендемічний зоб, ураження зубів, плоскостопість, хірургічні захворювання, відставання у розвитку, тощо.  
Здоровій дитині з метою профілактичного огляду достатньо відвідати кількох спеціалістів та здати аналізи. 
Рекомендований перелік лікарів для проходження медогляду:
  • окуліст - контроль гостроти зору (діагностика короткозорості, далекозорості, косоокості, дальтонізму);
  • хірург - виявлення хірургічних патологій, наприклад, пахових чи пупкових кил;
  • ортопед - перевірка розвитку кісткової системи, діагностика викривлень хребта (кіфоз, лордоз, сколіоз), плоскостопості;
  • ендокринолог - контроль роботи ендокринної системи, огляд та пальпація щитовидної залози на наявність зобу;
  • психіатр - визначення психічного стану дитини, контроль розвитку мислення, мовлення, комунікації;
  • стоматолог - перевірка молочних та корінних зубів, діагностика карієсу, гінгівіту, неправильного прикусу, за потреби - пломбування;
  • педіатр або сімейний лікар - на основі заключень вузьких спеціалістів надасть остаточні висновки по стану здоров’я дитини.
Мінімальна лабораторна діагностика складається лише з двох пунктів: загальний аналіз крові з формулою та загальний аналіз сечі. Результати цих двох обстежень дадуть лікарю розуміння щодо функціонального стану внутрішніх органів та систем дитини. 
Також педіатр проведе аналіз фізичного розвитку - пробу Руф’є, що за допомогою невеликого фізичного навантаження (присідання) дозволяє оцінити працездатність серцево-судинної системи. Від результатів проби Руф’є залежить група, у якій дитина буде займатись під час уроків фізичної культури: основна, підготовча чи спеціальна.
Важливо перевірити наявність у дитини вакцинацій, затверджений перелік яких вказано у календарі щеплень. Ця інформація є в особистій картці дитини. Державні школи та садочки можуть відмовити у відвідуванні закладу дитині, у якої без поважної причини відсутні щеплення.

Підготовка дитини до медогляду
Щоб дитина не хвилювалась, йдучи на медогляд перед садочком чи школою, варто проговорити із нею наступні тези:
  • медогляд потрібен для того, щоб впевнитись у твоєму здоров’ї;
  • лікар не зробить боляче, тільки огляне;
  • ти не будеш сам, у кожен кабінет я піду із тобою;
  • під час здачі аналізів може бути трошки неприємно, але по закінченню ти обов’язково отримаєш винагороду.
Винагорода за сміливість та слухняність дитини на медогляді - вдалий крок для уникнення негативних моментів для психіки малюка. 
Крім психологічної підготовки, варто пам’ятати, що аналізи здаються натще, а сечі для загального аналізу повинна бути зібрана вранці, коли дитина прокинеться і вперше піде у туалет. 
У МЦ “Здорові Люди” Львів здати аналізи можна з дітками будь-якого віку від 0 до 99+. А також отримати консультацію лікаря- педіатра. Для запису - тицяй. 

Поради для батьків школярів
Важливо не тільки пройти профілактичний огляд перед початком навчального року, а і правильно зібрати дитину до школи - обрати рюкзак, одяг, шкільне приладдя. Ось кілька порад від педіатра МЦ “Здорові Люди” для підготовки школярів:
  • Рюкзак повинен бути легким (не більше 1 кг), обладнаним ортопедичною спинкою, має містити світловідбивні елементи.
  • Шкільний одяг варто обирати із натуральних тканин, він не повинен обмежувати рух дитини, має відповідати температурі навколишнього середовища. Для діток молодшого шкільного віку варто підбирати одяг з найменшою кількістю гудзиків, замочків та інших подібних елементів.
  • Взуття має бути зручним, не ковзким, краще на липучці, а не шнурівках. 
  • Робоче місце повинно відповідати потребам дитини: зручна висота, нахил парти, достатня кількість освітлення, тощо.
Також перед школою нагадайте малюку правила особистої гігієни: миття рук до та після туалету, або перед їжею, користування паперовими хустинками тощо.