Що таке нутриціологія
Нутриціологія – це наука про їжу, правильне харчування, збалансований раціон і їх вплив на людський організм. Вона виникла на стику дієтології та біохімії, вивчає склад продуктів, процес прийому їжі, взаємодію різних страв та їх компонентів, насиченість раціону потрібними вітамінами та мікроелементами, вплив продуктів харчування на самопочуття та здоров’я.
Історія виникнення нутриціології бере свій початок ще сотні років тому, адже з давніх часів люди цікавились взаємозв’язком між харчуванням та здоров’ям, вигадували та практикували цілі системи правил для прийому їжі. Кожна культура сформувала свої канони, які б відповідали природним та соціальним умовам її існування. Але сучасний світ кардинально відрізняється від тодішнього, тож людство повинно заново формувати правильні харчові звички.
Які елементи вивчає нутриціологія
Ключовий об’єкт вивчення нутриціології - це незамінні елементи харчування, тобто ті, які організм не може синтезувати сам, а отримує тільки з їжею. До важливих складників раціону, незбалансованість яких призводить до серйозних наслідків, відносяться:
- Білки – нестача призводить до порушень білкового обміну.
- Ліпіди – споживання «поганих» жирів (фаст-фуд, жирне м’ясо, смажена їжа) призводить до перенасичення транс-жирами, що часто спричинює розвиток атеросклерозу. А нестача корисних (ненасичені жирні кислоти) – є причиною хвороб нервової системи, серця, печінка, жовчного міхура.
- Вуглеводи – елементи, які несуть як користь, так і шкоду, тому важливо контролювати їх споживання. Вуглеводи потрібні для надання організму енергії, тобто фактично впливають на роботу всього тіла. Їх надлишок призводить до ожиріння, цукрового діабету, проблем з фертильністю.
- Вітаміни – поділяються на дві групи – жиророзчинні та водорозчинні, кожен відіграє важливу роль у функціонуванні організму. Як нестача, так і надлишок навіть одного вітаміну може призвести до захворювання, особливо у маленьких дітей (рахіт, цинга).
- Мікроелементи – беруть участь у всіх обмінних процесах організму. В тілі людини було знайдено 81 хімічний елемент, 12 з них є структурними, тобто саме вони складають 99% усіх елементів в людині. До них відносять кисень, вуглець, водень, магній, кальцій, калій, азот, натрій, сірку, фтор, хлор, фосфор.

У сучасному світі виникає дефіцит цих важливих елементів, адже їх концентрація у продуктах харчування знижується. Це пов’язано з виснаженням ґрунту через його нераціональне використання, неконтрольованим застосуванням антибіотиків у тваринництві, заміною натуральних інгредієнтів – штучними.
Перевірити рівень вітамінів та важливих мікроелементів в своєму організмі можна за допомогою звичайного аналізу крові. Запис на дослідження через сайт або ж за номером 0988642608
Нутриціологія та кислотно-лужний баланс
Важливим поняттям нутриціології є кислотно-лужний баланс, який характеризується водневим показником pH. Вимірювання pH відбувається у межах від 0 до 14, де 0 – це найсильніша кислота, 7 – нейтральна речовина, а 14 – найсильніший луг. У людському організмі переважає слаболужне середовище, межі коливання кислотності дуже обмежені, приблизно від pH 7,2 до pH 7,5. Навіть незначне відхилення від норми призводить до появи неприємних симптомів та розвитку захворювань.

Внаслідок недостатнього вживання води, неправильного харчування та споживання у їжу продуктів з низьким pH відбувається зсув кислотності в організмі вліво, тобто окиснення. Понад 90% раціону людини мають рівень pH нижче 7, а практично у всіх рідин (крім чистої води) pH коливатиметься в межах 4,5 – 2,5. Сильний негативний вплив на pH організму мають алкогольні напої, їх споживання часто призводить до ацидозу - зсув кислотно-лужної рівноваги в організмі в сторону кислоти.
Навіть незначне, але тривале підвищення кислотності шкодить організму і може призвести до появи:
- відчуття слабкості, зниження імунітету;
- зменшення витривалості;
- цукрового діабету;
- проблем із зайвою вагою;
- захворювань сечовидільної системи (нирки, сечовий міхур);
- крихкості кісткової тканини;
- болю у суглобах та м’язах.
Щоб зменшити кислотне навантаження на організм потрібно споживати менше м’яса, цукру, виробів з борошна, напівфабрикатів та консервацій, збільшити в раціоні частку сирих, необроблених фруктів та овочів, стежити за питним режимом.
Нутриціологія VS дієтологія
Різниця між нутриціологією та дієтологією у тому, коли застосовуються та які цілі мають на меті обидві науки. Дієтолог – це лікар, який займається питаннями харчування хворого, його дії направлені на підбір безпечного, раціонального та індивідуального меню для пацієнта. Нутриціолог спеціалізується на правильному харчуванні здорової людини, тобто він займається не лікуванням, а профілактикою проблем, які можуть виникнути при нераціональному споживанні їжі.
Мета дієтології – надати чітке меню хворому, яке допоможе йому скорше одужати та нормалізувати свій стан.
Мета нутриціології – навчити людину харчуватись правильно та вести здоровий спосіб життя.
Здорове харчування = здорові люди, тому ми запускаємо цикл статей, пов’язаних з нутриціологією, у яких розкажемо, що і як їсти, навчимо розбиратись у вітамінах та мікроелементах, їх функціях, пояснимо, чому це важливо, та з рештою розберемось, що таке «здоровий спосіб життя».