Що таке феритин
Близько 70% заліза в організмі знаходиться в гемоглобіні і забезпечує транспортування кисню до усіх клітин організму. Невеликий відсоток знаходиться у зв’язаному стані з трансферином – спеціальним білком, який транспортує залізо з кишечника до органів, у яких воно може зберігатись та з’єднуватись з іншими білками та ферментами ( печінка, селезінка, кістковий мозок). Надлишок заліза, який не пішов у роботу, відкладається про запас у білкових структурах двох типів – феритин та гемосидерин.
Феритин – це білкове з’єднання, яке є свого роду резервуаром для заліза, що не використовується організмом в даний час. Він міститься у м’язових тканинах, селезінці та печінці, кістковому мозку та у крові. Вміст феритину у сироватці крові – важливий діагностичний критерій, який дає змогу визначити нестачу чи надлишок заліза в організмі ще до появи симптомів. Лише одна молекула феритину вміщує у собі до 4 тисяч атомів феруму. Коли виникає підвищена потреба у залізі, воно вивільняється із депо, тож його вміст у сироватці залишається сталим, то саме відбувається із надлишком феруму – усе зайве депонується, а рівень у крові не змінюється.
Норма феритину та заліза у сироватці
Феритин – це потужний показник кількості накопиченого заліза в організмі і єдиний точний показник його надлишку. Нормальні значення рівня цих елементів у сироватці крові змінюються в залежності від віку та статі людини. Допустимі межі наведені у таблиці:
Цікаво знати, що жінки репродуктивного віку втрачають близько 500 мл заліза щороку під час менструальних кровотеч. Цим можна пояснити те, що вони у середньому живуть довше за чоловіків, адже організм других просто немає механізму, що дозволив би позбавитись від зайвого заліза. Певна кількість феруму виходить разом із потом та мертвими клітинами шкіри, однак цього недостатньо, аби підтримувати його концентрацію на достатньо низькому рівні. Тому так важливо регулярно здавати кров на феритин та, за потреби, знижувати кількість сироваткового заліза.
Надлишок заліза та клітинне дихання
Тривалий надлишок заліза в організмі збільшує ризик передчасної смерті, провокує розвиток онкологічних процесів, серцево-судинних захворювань. Пояснення у метаболічних процесах в організмі, а саме у внутрішньоклітинному диханні.
У клітинах містяться важливі елементи – мітохондрії, і продуктом їх дихання є перекис водню. За звичних умов ця речовина є абсолютно нешкідливою, і використовується організмом для синтезу енергії АТФ. Але при надлишку заліза виникає небажана «реакція Фентона», де зайвий ферум відіграє роль каталізатора, перетворюючи безпечний перекис на гідроксильні вільні радикали. Новоутворенні речовини руйнують ДНК мітохондрій, білки та мембрани клітин. Крім того, призводять до посилення вже наявного запалення, провокують розвиток хронічних захворювань.
Симптоми надлишку заліза
Організм може довго не реагувати на надлишок заліза, а просто депонувати зайвий ферум «на потім», тож симптоми довгий час можуть взагалі не проявлятись. Тому важливо регулярно перевіряти рівень феритину, щоб вчасно зреагувати та скоректувати рівень заліза у крові.
Якщо підвищений вміст феруму зберігається протягом тривалого часу, людину починають турбувати неприємні симптоми:
· дискомфорт та біль у суглобах;
· бронзовий відтінок шкірних покривів;
· порушення у роботі серця, аритмія;
· збільшення у розмірах печінки, у 50% випадків також збільшується селезінка;
· швидка втомлюваність;
· сплутаність свідомості;
· болі у животі.
При виявленні таких симптомів варто здати аналіз крові на феритин. Запис на дослідження за номером 0988642608 або через сайт https://zdoroviludy.com/analysis
Небезпека у надлишку заліза
Окрім руйнування мітохондрій та клітинних мембран, тривалий надлишок заліза негативно впливає на роботу усього організму, провокуючи появу нових захворювань та загострення хронічних патологій.
Залізо – це важливий чинник росту, саме тому дітям важливо споживати їжу з достатнім вмістом феруму, однак елемент також впливає на ріст та розвиток бактерій, грибків та найпростіших. Високий рівень заліза в організмі призводить до надмірного розмноження умовно-патогенної та патогенної мікрофлори. Також був виявлений зв’язок між надлишкової масою тіла та рівнем феритину у сироватці крові. Помірне його підвищення спряло набору ваги та ожирінню у майбутньому.
Вміст заліза впливає на рівень глюкози та інсуліну в організмі. У пацієнтів із підвищеним рівнем феритину в 2,4 рази вищий ризик захворіти на цукровий діабет другого типу. А у людей, що регулярно здають кров, внаслідок чого концентрація заліза знижена, визначається підвищена чутливість до інсуліну і, відповідно, відносно невеликий ризик розвитку діабету.
Велика кількість заліза в організмі сприяє розвитку атеросклерозу та інших серцево-судинних захворювань. Цікаво, що у чоловіків та жінок постменопаузного віку дані захворювання діагностують вдвічі частіше, ніж у жінок, що менструюють, тобто щомісяця позбавляються від небажаного заліза.
Загалом надлишковий рівень заліза в крові підвищує ризик розвитку таких захворювань, як:
· цукровий діабет;
· ожиріння;
· атеросклероз;
· інфаркт;
· інсульт;
· хвороба Альцгеймера;
· хвороба Паркінсона;
· онкологічні процеси різної локалізації, зокрема колоректальний рак;
· остеопороз.
При виявленні підвищених показників феритину чи сироваткового заліза, варто постаратись знизити їх концентрацію, щоб уникнути неприємних наслідків.
Зниження рівня заліза у крові
Для того, щоб знизити рівень заліза у сироватці, потрібно мінімізувати його поступлення в організм та зменшити всмоктування феруму у кишківнику.
Поради для зниження кількості феритину:
· Відмова від металевого посуду.
· Відмова від продуктів, що проходять промислову обробку, наприклад пластівці чи білий хліб.
· Відмова від споживання джерельної води з великим вмістом заліза. Щоб позбавитись феруму у воді, потрібно використовувати спеціальні фільтри.
· Відмова від самолікування та приймання харчових добавок, що містять залізо;
· Відмова від споживання вітаміну С та свіжих соків під час прийому їжі, оскільки ці продукти посилюють адсорбцію заліза у шлунково-кишковому тракті;
· Мінімізація споживання м’яса, особливо червоного;
· Відмова від алкоголю.
Зменшити швидкість та об’єм всмоктування заліза у кишечнику можна завдяки регулярному вживанню чорного чаю, препаратів кальцію, червоного вина та кави. Також допомагають «пікові голодування», коли людина влаштовує собі «голодні» дні. Крім того фізичні навантаження сприяють повільнішій адсорбції заліза, тому спортсмени схильні до дефіциту цього важливого елемента.
Проконтролювати ефект від порад по зниженню кількості заліза у крові можна здавши аналіз на феритин. Запис на дослідження за номером 0988642608 або через сайт
https://zdoroviludy.com/analysis
Збільшимо кількість здорових людей разом