Здорові Люди

Шкідливість паління: цигарки, айкос, електронні сигарети

Кардіологія
“Цигарки шкідливі та викликають звикання” – з цим наративом знайома кожна дитина. Та як щодо айкос та електронних сигарет, як вони впливають на легені, серцево-судинну систему та організм у цілому? Чи безпечно користуватись електронними випаровувачами, що не містять тютюну, але дають людині такий потрібний нікотин?

Паління цигарок та хвороби, які вони викликають

Перш ніж перейти до розгляду електронних сигарет, давайте визначимо: чим саме небезпечне звичайне паління?
Окрім серцево-судинних хвороб, які викликає паління, більше 25% курців помирають від онкології
Також нікотин, який переважає у складі звичайних цигарок, погано впливає на зовнішній вигляд: псується волосся, сохне шкіра, зуби змінюють свій колір і структуру.
Захворювання, які викликає паління:
  • Коронарна хвороба серця
  • Гастрит
  • Атеросклероз
  • Міокардіодистрофія
  • Рак
  • Емфізема легень
Це тільки малий список патологій, що пов'язані із палінням. Якщо вас почали турбувати неприємні відчуття, болі в серці, задишка, важкість у грудній клітці, радимо звернутись до лікаря.
У медцентрі “Здорові люди” вас завжди радо проконсультують лікарі-професіонали: терапевт, пульмонолог та кардіолог. Запис на консультацію за посиланням.

Принцип роботи айкос

Аби досконало розібратись у впливі новомодних пристроїв на організм, треба чітко розуміти, як саме вони працюють.
Процес куріння електронних сигарет докорінно відрізняється від звичного для всіх способу. Найбільша проблема звичайних сигарет – токсичні продукти, які утворюються під час горіння та тління цигарок: свинець, аміяк, частинки попилу та інші. Попадаючи в легені, вони провокують швидкий розвиток захворювань органів дихання.
IQOS та подібні йому пристрої, в свою чергу, взагалі не використовують технологію горіння. Гаджети нагрівають тютюн до 350°С, досягаючи його випаровування, таким чином курці вдихають разом із тютюном тільки пар. Отже, людина, що обирає IQOS, може уникнути попадання шкідливих продуктів горіння у свій організм, проте це не гарантує абсолютної безпеки такого способу куріння.

Вплив на організм дорослої людини

Експерти та вчені з усього світу вже декілька років сперечаються на тему впливу вейпів на організм людини. Одні кажуть, що новітні гаджети вбивають клітини та провокують виникнення онкологічних захворювань, інші стверджують, що таке куріння, начеб-то, може бути корисним.
Через систему нагрівання тютюну, яка присутня у всіх електронних сигаретах, можна помилково подумати, що вони є цілком безпечними. Чи правда те, що ці гаджети не мають негативного впливу на організм?
За рахунок унікального способу куріння та відсутності токсинів, які утворюються під час горіння, IQOS та його аналоги дійсно зменшують шкоду для здоров'я курців, вони вважаються більш безпечними, ніж звичайні цигарки.
Проте пара, яку утворюють електронні пристрої, також може завдати шкоду, через домішки токсинів та ароматизаторів, які входять до її складу. Коли мікрочастинки пари потрапляють до легенів, вони подразнюють тканини, що в майбутньому провокує запалення легень, астму, бронхіт.
Також хімічна речовина – формальдегід, що входить до складу більшості вейпів, є небезпечною, адже постійний контакт з нею підвищує ймовірність захворювання раком. А у короткостроковій перспективі вона здатна впливати на нервову систему людини, що призводить до погіршення пам'яті, стрессу та нестабільного настрою.
При вдиханні сумішей електронних сигарет утворюється карбоксигемоглобін, який надходить в клітини організму замість кисню. Це сприяє великому навантаженню на серцевий м'яз, судини починають звужуватися, а на їх стінках формуються бляшки жиру. В майбутньому це може спровокувати виникнення серцево-судинних захворювань, підвищення артеріального тиску, серцеву недостатність. Якщо під час вживання електронних сигарет ви відчуваєте дискомфорт та біль у серці – обов'язково зверніться до лікаря.
Отже, незважаючи на відсутність продуктів горіння, які є найбільш небезпечними компонентами у складі звичайних цигарок, вейпи також несуть шкоду організму курця, викликаючи захворювання легень та серця, а також нікотинову залежність.

Кому заборонено курити вейп

Не дивлячись на всю шкоду, яку куріння електронних сигарет приносить здоровій людині, вона є опосередкованою. Проте бувають випадки, коли пристрасть до паління модними пристроями може призвести до великих проблем та ускладнень.
Групи осіб, яким категорично не рекомендується користуватись вейпами:
  • Люди, що мають хронічні серцево-судинні захворювання.
  • Вагітні жінки та жінки, що годують грудьми.
  • Діти та підлітки до 18 років.
  • Особи, які хворіють на COVID-19.
  • Ті, хто нещодавно переніс інсульт.
Також варто зазначити, що тим, хто ніколи не палив, також не рекомендується починати використовувати електронні сигарети. Вони викликають нікотинову залежність та в багатьох випадках сприяють переходу на звичайні цигарки.

Вплив на організм підлітків

IQOS – новомодний тренд серед молодшого покоління. Середньостатистичний вік початку паління – 10 років, саме тому нерідко можна помітити компанії підлітків, та навіть дітей, які курять електронні сигарети.
Діти часто обманюють батьків кажучи, що такий спосіб паління є абсолютно безпечним, проте це цілковита брехня. Організм дитини дуже чутливий до компонентів, які містяться у складі вейпів, тож негативного впливу буде вдвічі більше, ніж на дорослу людину.
Окрім усіх вище перелічених проблем та захворювань, електронні сигарети здатні впливати на розумові здібності дитини – погіршується концентрація,з'являться певна загальмованість думок та проблеми з пам'яттю. Також страждають і фізичні показники – дітям тяжче даються спортивні навантаження, з'являється задишка та, у деяких випадках, сильний кашель.
Обов'язково варто пам'ятати, що діти надзвичайно підвладні залежностям, а IQOS не виключає нікотин, головний збудник залежності в курців, зі свого складу. Після вдалої спроби куріння та згасання первісного ефекту, підліток знову може захотіти повейпити, а без цього буде відчувати дратівливість та втому.

Поширені запитання

Чи псуються від IQOS зуби?
Шкода електронних сигарет для зубів значно менша, адже вони не містять смоли та інших продуктів горіння, на відміну від звичайних цигарок.Проте пар, що попадає до ротової порожнини під час паління, нерідко призводить до сухості слизової оболонки рота та пересушує зубну емаль. Як наслідок – порушення структури зубів, поява карієсу та дірок.
Від довготривалого куріння електронних сигарет також здатний змінюватись відтінок зубів, проте звичайні цигарки змінюють колір зубної емалі в 7 раз інтенсивніше.
Чи варто замінити звичайні сигарети електронними?
Розглядаючи IQOS, як замінник звичайним цигаркам, можна сказати, що це непоганий варіант. Перехід на такий гаджет допоможе звести вплив шкідливих продуктів горіння до мінімуму, зменшити навантаження на легені та покращити стан зубів.
Варто пам'ятати, що перехід на IQOS є корисним тільки для тих, хто палить звичайні цигарки. Людям, які ніколи не курили, не варто користуватись подібними гаджетами, адже вони також несуть шкоду організму людини.
Чи існує пасивне куріння електронних сигарет?
З дитинство усі знають, що стояти поряд з курцями та вдихати дим їх цигарок – це пасивне куріння, яке викликає такі ж проблеми, як і безпосереднє всмоктування диму. Чи діє це з електронними сигаретами?
Більшість досліджень показують, що аерозоль від IQOS та подібних гаджетів - це результат випаровування гліцерину, саме тому він не може призводити до пасивного куріння. Таким чином вейпи вважають безпечними та навіть дозволяють використовувати у приміщеннях.
Проте вчені з Каліфорнійського університету запевняють, що пластиковий фільтр електронних цигарок плавиться та виділяє формальдегід ціангідрин. Цей подразнюючій газ є дуже токсичним навіть у малій кількості, Саме тому не рекомендується знаходитись поряд з людьми, що вживають вейпи.
Пам’ятайте! Хоча електронні сигарети менш шкідливі, ніж звичайні, вони також провокують серйозні проблеми зі здоров'ям та провокують появу нікотинової залежності, від якої не просто позбуватися.