Здорові Люди

Про що говорить ліпідограма

Дієтологія Кардіологія

Ліпідограма – це комплексний аналіз крові, який показує функціональний стан ліпідного (жирового) обміну в організмі. До нього входять такі показники, як холестерин, ліпопротеїди високої щільності (ЛПВЩ), ліпопротеїди низької щільності (ЛПНЩ), коефіцієнт атерогенності та тригліцериди. Профілактична перевірка дозволяє попередити розвиток захворювань серця та судин – інфаркти, інсульти, атеросклероз та інше. 

Коли здавати ліпідограму

Починаючи з двадцятирічного віку здавати ліпідограму з профілактичною метою варто раз на 5 роки, за умови відсутності скарг на здоров’я. Особливо це стосується людей, родичі яких мали проблеми із серцево-судинною системою, атеросклероз. Також аналіз проводять для оцінки ризику ускладнень зі сторони серця та судин при діагностиці ішемічної хвороби серця, артеріальної гіпертензії, діабету, ожиріння та метаболічного синдрому.  
Позачергово перевірити рівень холестерину та інших показників ліпідограми варто, якщо:

 • навколо очей з’явились жовта або темні плями;
 • виявлено пошкодження тканин печінки;
 • людина хворіє на цукровий діабет будь-якого типу;
 • діагностовано гіпертиреоз або гіпотиреоз;
 • відзначається порушення кровообігу у периферичних судинах.

У групі ризику знаходяться курці, жінки, старші 45 років, чоловіки віком від 35 років, люди, що ведуть нездоровий, малоактивний спосіб життя.
Після 50 років рекомендується перевіряти рівень холестерину раз на два роки, незалежно від статі, а в разі підвищення показників – щороку. Людям, що приймають препарати для контролю холестерину у крові, здавати ліпідограму рекомендується раз на шість місяців.

Підготовка до здачі ліпідограми

Для отримання максимально точного та достовірного результату ліпідограми потрібно дотримуватись правил підготовки до здачі аналізу:
 • Прийти натще, після щонайменше дванадцяти годинного голодування.
 • Протягом доби до здачі не вживати алкогольні напої та відмовитись від фізичних навантажень.
 • За можливості, не приймати жодних лікарських засобів вранці перед аналізом. Якщо пропустити або відкласти прийом таблеток не можна, варто попередити про це медичного працівника, що братиме кров.
 • За три тижні до здачі перестати приймати медикаменти, що контролюють ліпідний обмін в організмі, якщо лікуючий лікар не рекомендував інакше.
Здати кров у Львові та перевірити рівень холестерину безболісно та з комфортом пропонуємо в медичному центрі “Здорові Люди” – запис через сайт або за номером 098 864 26 08 
Оцінити результати аналізів та, за потреби, надати консультацію із радістю можуть наші лікарі: кардіолог та терапевт-дієтолог!

Показники ліпідограми

Ліпідограма – це комплексне дослідження, що складається з 5 різних показників. У нормі середні значення ліпідограми виглядають так:

 • загальний холестерин – 150-190 мг/дл
 • ЛПНЩ – нижче 115 мг/дл
 • ЛПВЩ у чоловіків – вище 35 мг/дл
 • ЛПВЩ у жінок – вище 40 мг/дл
 • тригліцериди (ТРГ) – 35-150 мг/дл
Відхилення від норми свідчать про порушення ліпідного обміну та ризик розвитку різних захворювань.


Загальний холестерин – це ліпід, що бере участь у таких важливих процесах, як синтез гормонів вітаміну Д, перетравлення їжі, утворення мембран різних клітин: нейронів мозку, гепатоцитів печінки, еритроцитів крові.
Підвищення рівня загального холестерину притаманне для ожиріння, цукрового діабету, захворювань серця та ендокринологічних патологій. Низький холестерин крові мое призводити до гормонального дисбалансу, симптомів депресії

ЛПНЩ або LDL-холестерин – “поганий” ліпопротеїд. Має схильність накопичуватись на ендотелії пошкоджених судин, формуючи атеросклеротичні бляшки. Один найважливіших показників ліпідограми, який потребує постійного контролю. Підвищення рівня ліпопротеїдів низької щільності говорить про ураження печінки, гепатит, алкоголізм, високий ризики розвитку серцево-судинних захворювань. Низькі показники ЛПНЩ характерні для холестазу, патологій коронарних артерій, декомпенсованого цукрового діабету.

ЛПВЩ або HDL-холестерин – це “хороший” ліпопротеїд, він не накопичується у судинах, поглинає зайвий холестерин та транспортує його у печінку, де той переробляється та виводиться з організмом разом із жовчу. Зміна концентрації ЛПВЩ у крові відбувається у тих самих випадках, що і ЛПНЩ.

Тригліцериди – запас енергії в організмі, представлений нейтральними жирами. Підвищення цього показника в крові свідчить про можливість розвитку цукрового діабету, гострого панкреатиту, захворювань серцево-судинної системи. Низька концентрація тригліцеридів виникає при недостатньому харчуванні, після незвичних фізичних навантажень, при синдромі мальабсорбції, проблемах з щитоподібною залозою. 

Коефіцієнт атерогенності вираховується за спеціальною формулою та залежить від інших показників ліпідограми. Результат більше 4 свідчить про накопичення холестерину та утворення атеросклеротичних бляшок на стінках судин. 

Як знизити холестерин?


Щоб жити довго, не страждаючи від захворювань, викликаних накопиченням холестерину, потрібно вже зараз змінити ставлення та перестати експлуатувати свій організм. В першу чергу, звернути увагу на фізичну активність та харчування. Обмежити не холестерин у прямому вигляді, а вживанням речовин, з яких він синтезується у печінці – вуглеводів. Найкращий варіант – середземноморська дієта, що включає достатню кількість омега-3вмісних продуктів.  
Спорт потрібен для регуляції артеріального тиску та спалювання зайвої глюкози, яка без фізичних навантажень піде у печінку і там перетвориться на холестерин та тригліцериди. Не дарма існує мудрість “Для здоров’я людині потрібно робити 10 000 кроків щодня”.

Підібрати оптимальну дієту, харчуватись корисно та смачно, а головне – почуватись легко та здорово допоже лікар-дієтолог МЦ “Здорові Люди”. Запис на консультацію у Львові.

Збільшимо кількість здорових людей разом!