Здорові Люди

Гострий біль у спині: причини, лікування, профілактика

Неврологія
У кожної людини індивідуальний больовий поріг, дехто може тижнями не звертати увагу навіть на значний дискомфорт. Але ні в якому випадку не варто ігнорувати неприємні відчуття у спині, що заважають рухатись, працювати чи відпочивати. З часом гострий біль перетвориться у хронічний, а у хребті прогресуватимуть незворотні зміни. 
Причиною гострого болю у спині найчастіше є здавлення або подразнення спинномозкових корінців - корінцевий синдром.

Причини гострого болю у спині

Найбільш розповсюдженими причинами болю у спині є дистрофічні зміни хребта - кили, протрузії, остеохондроз. Крім цього, появу дискомфорту можуть спровокувати набряки, через які відбувається стиснення нервових закінчень, та спазм м’язів. 
Біль у грудному та шийному відділі хребта виникає у людей, що ведуть сидячий образ життя - айтішники, офісні працівники, водії, оскільки під час сидіння м’язи саме цих областей знаходяться у постійній напрузі. Поперек частіше турбує людей, які багато часу проводять стоячи або мають значні фізичні навантаження. 

Виникнення гострого болю у спині не залежить від віку, неприємні відчуття можуть раптово з’явитись як у літніх людей, так і у молоді. До чинників ризику появи гострого болю у попереку, шиї чи грудному відділі належить:

  • слабкі м’язи спини;
  • порушення постави - кіфоз, лордоз, сколіоз чи їх поєднання;
  • гіподинамія (знижена фізична активність або її відсутність)
  • надмірна маса тіла;
  • тривале одноманітне навантаження - сидіння в одній позі під час роботи, однакові рухи, що повторюються;
  • надмірна фізична активність, особливо без попередньої підготовки - швидкий біг, підняття важких речей, різкі рухи.

На сьогоднішній день гострий біль у спині - це одна з найпоширеніших скарг, із якою до лікаря звертаються дорослі пацієнти. Якщо біль не виник внаслідок гострої травми - перелом хребта, падіння з висота і т.д., лікуванням займається лікар-невролог МЦ “Здорові Люди”. Запис на консультацію невролога у Львові за номером 098 864 2608

Діагностика гострого болю в спині

Згідно зі статистикою 80% випадків гострого болю у спині не пов’язані із серйозними захворюваннями, а є лише наслідками банальних речей, наприклад, гіподинамії чи неправильного способу життя. Проте ігнорування цього симптому з часом призводить до хронізації процесу та погіршення стану. Крім того, немає ніякої гарантії, що саме ваш випадок не попаде у 20% небезпечних патологій. Тому при першій же появі болю у спині рекомендуємо записатись на консультацію до невролога для проведення діагностики. Для з’ясування першопричини болю у попереку чи іншому відділі хребта застосовують різні методи обстеження:

  • клінічні - збір анамнезу, огляд лікарем;
  • лабораторні;
  • інструментальні - КТ, МРТ, рентгенографія, УЗД.

На основі отриманих даних лікар-невролог складає план подальшого лікування, реабілітації та профілактики повторних епізодів гострого болю у спині. 

Корінцевий синдром

Корінцевий синдром - це неврологічний розлад, що проявляється кількома симптомами, викликаними компресією спинномозкових корінців. Основна причина корінцевого синдрому - різні патологічні зміни у хребті. Він супроводжується появою гострого болю у спині, що може локалізуватись у будь-якому відділі. Крім того, неприємні відчуття можуть іррадіювати в інші ділянки тіла чи навіть у внутрішні органи, наприклад, серце чи шлунок. 


Корінцевий синдром не виникає одномоментно, його появі передує тривалий руйнівний процес у міжхребцевих дисках, розвиток кили, яка з часом збільшується у розмірах та починає тиснути на нервові закінчення. Тривала компресія провокує запалення ганглій - радикуліт, та появу симптомів корінцевого синдрому: біль, парестезії, обмеження рухів. 

Лікування повинно бути спрямоване на усунення першопричини, інакше після відміни знеболюючих та закінчення терапії, синдром знову проявить себе із новою силою. Також успіх напряму залежить від терміну звернення до лікаря: чим швидше, тим краще. Тому записатись на огляд невролога варто при першій підозрі на розвиток корінцевого синдрому.

Лікування гострого болю у спині

В першу чергу знімається больовий синдром, подальше лікування повинно бути спрямоване на боротьбу з основною патологією, яка і стала причиною болю. У період реабілітації для відновлення повноцінної функції ураженої ділянки рекомендується лікувальна фізкультура. 

В залежності від причини гострого болю у спині, назначають:
  • знеболювальні лікарські препарати;
  • мазі із подразнюючою та зігріваючою дією;
  • іммобілізацію (пояс, корсет, комір Шанца)
  • голковколювання;
  • масаж;
  • фізіотерапію, наприклад, електрофорез, лікування грязями, магнітотерапія і т.д.)
Важливо! Самолікування може призвести до погіршення стану, тому при появі болю не варто бігти в аптеку за першою ліпшою маззю чи робити вправи, навіть якщо обережно. Краще відвідати лікаря-невролога та скласти детальний план лікування та реабілітації. За неможливості прийти на прийом, можна отримани рекомендації лікаря у дистанційному форматі. Запис на онлайн консультацію за номером 098 864 2608 

Профілактика гострого болю у спині

Мета профілактики гострого больового синдрому у спині - усунення якнайбільшої кількості чинників, що сприяють його появі. Для цього лікар-невролог МЦ “Здорові Люди” рекомендує:

  • вибирати крісло із високою спинкою або спробувати колінний стільчик;

  • спати на ортопедичному матраці, користуватись низькою подушкою або взагалі відмовитись від неї;
  • уникати тривалого сидіння або стояння, часто змінювати позу;
  • стежити за масою тіла, адже надмірна вага - це зайве навантаження на хребет;
  • не піднімати важких речей;
  • займатись спортом;
  • уникати різких рухів та поворотів головою чи корпусом;
  • зміцнювати м’язи спини.

Найкращий спорт для профілактики гострого болю у спині - це плавання, адже під час водних тренувань працюють практично всі м’язи спини. Загалом, підійде будь-який спорт, головне розпочинати плавно, і не давати одразу серйозних навантажень.

Збільшимо кількість здорових людей разом!