Що таке колаген та як він утворюється
Колаген – це структурний білок, утворення якого відбувається за наявності амінокислот: гліцин, пролін, гідроксипролін та гідроксилізин. Перші речовини синтезуються у людському організмі самостійно, а остання (лізин) відноситься до незамінних амінокислот, тобто може надходити тільки з їжею. Також для достатнього вироблення якісного колагену потрібен вітамін С (аскорбінова кислота).
Цей білок є основою сполучної тканини, саме завдяки колагену забезпечується пружність, рухливість та міцність кісток, зв’язок, суглобів, хрящів, шкіри і т.д. Молекули білка наче склеюють клітини тканин між собою, не дозволяючи їм розсипатись. Сама назва цього структурного елемента «колаген» походить від грецького слова, яке перекладається на українську мову як «клей».
Колаген швидко руйнується, наприклад для зниження вмісту білка у шкірі достатньо лише дії ультрафіолету. У молодому віці «зіпсований» колаген швидко замінюється новим, який активно утворюється під впливом статевих гормонів: естрогену та тестостерону. Людям, старше 35 років, рекомендовано забезпечувати організм додатковими джерелами колагену, наприклад, вживати харчові добавки або збільшити у раціоні вміст тих продуктів, які містять потрібний білок.
Типи та види колагену
Для організму людини важливими є три типи колагену, які відрізняються між собою порядком розташування амінокислот у білку. Перший тип – найбільш розповсюджений різновид колагену, що відповідає за водний баланс в організмі, еластичність епідермісу, пружність кісток, достатнє зволоження шкіри.
Другий тип в основному міститься у суглобах, кістках, зв’язках, формує хрящову тканину, забезпечує швидке відновлення після травм. При його нестачі спочатку виникає дискомфорт у суглобах під час рухів, а згодом розвивається артрит, також пришвидшується поява вікових змін.
Колаген третього типу міститься переважно у шкірі та м’язових волокнах, відповідає за їх загальний стан, живлення та еластичність. Також невелика частина входить до складу клітин волосся та нігтьових пластин.
Колаген можна отримати різними способами, тож в залежності від обраного методу виділяють чотири види білка:
- Морський – отримують шляхом переробки хрящів і луски риби чи інших морських мешканців. Його склад та структура найбільш наближені до «оригінального» людського колагену, тому він легко засвоюється там має високу ефективність. Серед мінусів – складність добування та високі вимоги зберігання.
- Тваринний – найбільш поширений різновид колагену, отримується внаслідок переробки хрящів та епідермісу великого домашнього скоту. Засвоєння відбувається досить легко, серед плюсів – невелика собівартість, оскільки тваринний колаген не потребує особливих умов зберігання.
- Рослинний – утворюється у процесі переробки паростків пшениці та водоростей.
- Гідролізований – синтетичний аналог колагену, створений з окремих фрагментів амінокислот. Через труднощі виробництва є одним з найдорожчих видів. Частіше використовується в косметології, адже завдяки меншому розміру молекул здатен проникати крізь шкіру у глибші шари дерми.
В якості дієтичної добавки найкраще зарекомендували себе перші два види колагену – морський та тваринний. Їх регулярне вживання – це чудова профілактика вікових змін у суглобах, шкірі, волоссі.
Для чого організму колаген
Колаген складає основу сполучної тканини, дозволяючи їй бути пружною та працювати без перебоїв тривалий час. Основні функції білка:
- забезпечення вільного руху у суглобах;
- захист зв’язок, м’язів, суглобів від механічних травм (розрив, розтягнення);
- збільшення еластичності сполучної тканини у внутрішніх органах;
- зволоження, підтягнутість та зовнішній вигляд шкіри;
- зміцнення нігтів та зубів;
- зміцнення кісток;
- прискорення росту м’язів, а також їх регенерації після травм;
- покращення функціонування травної системи;
- запобігання появі целюліту та розтяжок.
Збільшена потреба у колагені може виникати у спортсменів, людей похилого віку, пацієнтів після травм.
Ознаки нестачі колагену
Колаген – дуже не стійкий білок, у шкірі він руйнується під дією ультрафіолету, а загальна його кількість в організмі може зменшуватись внаслідок стресу, недостатнього відпочинку, відсутності фізичних навантажень, наявності шкідливих звичок, а також під впливом екологічних чинників. При нестачі колагену виникають такі симптоми:
- надмірне випадіння волосся;
- погіршення стану шкіри: сухість, тріщинки, висипка;
- ламкі нігті;
- пошкодження зубів;
- поява зморшок;
- швидка втомлюваність;
- біль та дискомфорт у м’язах та суглобах.
Також при дефіциті колагену підвищується ризик травм, тож навіть незначні падіння чи удар можуть завершитись переломом кісток, розтягненням або розірванням зв’язок.
Джерела колагену
Здорова людина, незалежно від статі, повинна споживати з їжею приблизно 5 г колагену на добу, при наявності дефіциту добова потреба збільшується вдвічі, тобто до 10 г. Самостійно організм виробляє колаген у мізерних кількостях, тому важливо забезпечувати його надходження з зовнішніх джерел:
- продукти харчування;
- прийом біодобавок;
- косметологія (креми, маски, ін’єкції).
За умови правильного, збалансованого харчування, додатковий прийом колагену не обов’язковий. Отримати потрібний білок можна з таких продуктів:
- бульйон на кістках;
- м’ясні та рибні страви, особливо багаті на колаген лососеві, тунець та інша червона риба;
- страви, до складу яких входить желатин;
- молочні продукти.
Також важливо вживати достатню кількість продуктів, багатих на вітаміни та мікроелементи, які беруть участь у всмоктуванні та синтезі колагену – вітамін А, D, C, цинк, залізо (селера, бобові, цитрусові, горіхи).
Скласти смачне та корисне меню допоможе наш лікар дієтолог-нутриціолог!
Запис на консультацію за номером 0988642608