Вплив зміни часу на організм
Зміна часу на літній чи зимовий однаково негативно впливають на функціонування організму. Хоч здається, що при зимовому переході вранці з’являється додаткова година для сну і можна краще виспатись, та ввечері доведеться відправлятись у ліжко пізніше, ніж зазвичай. Переведення годинника придумали задля раціонального використання електроенергії у темний час доби, проте чи вартує така сумнівна економія здоров’я, адже раз на півроку люди свідомо піддають свій організм суттєвому стресу і страждають від наслідків:
· проблеми, пов’язані з засинанням та прокиданням;
· постійне відчуття втоми, недосипу;
· відсутність або надмірний апетит;
· шлунково-кишкові розлади;
· підвищена нервозність, дратівливість;
· проблеми з пам’яттю та концентрацією уваги;
· поява депресивних думок, загострення депресії;
· головні болі.
Також під час переходу з літнього часу на зимовий зростає кількість серцевих нападів, особливо серед людей, що вже до цього страждали на захворювання серцево-судинної системи. Після переведення годинника збільшується кількість звернень до сімейних лікарів, адже через стрес у великого відсотку людей загострюються хронічні хвороби.
Досліджені, проведені у Данії, виявили, що перехід на зимовий час викликає розвиток сезонної або посилення симптомів уже існуючою депресії. У 11% учасників дослідження був діагностований депресивний стан, пов’язаний саме з переведенням стрілок годинника назад.
Переведення годинника та біоритми
Переведення часу лише на 60 хвилин призводить до змін циклів біологічного годинника, що відображається у роботі усього організму. Наш внутрішній годинник регулює не тільки засинання-прокидання, а й активність протягом усього дня. Біологічні речовини синтезуються в певний час доби, пришвидшуючи або пригальмовуючи мозкову діяльність, фізичну активність, травлення, бажання спати, їсти, ходити в туалет. При переході з одного часу на іншій усі звичні дії відбуваються не в запланований момент, тож організму доводиться підлаштовуватись. Звикання до нового часу може тривати від 1-2 днів до кількох тижнів.

Детальніше про циркадні ритми, біологічний годинник та сон https://zdoroviludy.com/tpost/gc0o3xjaj1-tamnits-yaksnogo-snu
Підготовка організму до зміни часу
Правильна підготовка організму допоможе швидше адаптуватись та зазнати меншого стресу. Щоб легше перенести перехід на новий час, потрібно почати готуватись до нього заздалегідь.
· Приблизно за тиждень до переведення відмовитись від споживання енергетиків, кави, міцного чаю. Повернутись до улюблених напоїв можна буде після синхронізації внутрішнього годинника та часу доби.
· За декілька днів почати засинати та прокидатися на 15-20 хвилин раніше чи пізніше (залежить від переходу на літній чи зимовий час) звичного часу.
· В перші дні краще не вирішувати складних інтелектуальних задач, не навантажувати організм значною фізичною активністю.
· При проблемах із засинанням допоможе тепла вечірня ванна та склянка гарячого молока.
· За можливості, краще відкласти роботу на 1-2 дня, щоб дати організму змогу адаптуватись до нових умов.
Якщо порушення сну не минають через 7-10 днів після переведення годинника, рекомендуємо звернутись за допомогою до лікаря.
Запис на консультацію до невролога за посиланням https://zdoroviludy.com/neuroprices