Здорові Люди

Дельта-небезпека: новий штам коронавірусу

Covid-19

Дельта-небезпека: новий штам коронавірусу

«Дельта» - це офіційна назва нової мутації коронавірусу, яку раніше називали індійським штамом. Всесвітня організація охорони здоров`я віднесла новий вид «корони» до групи «Variant of Concern», тобто варіант, що викликає занепокоєння. Вперше Дельта-штам ковіду було виявлено ще у жовтні минулого року у Махараштрі, індійському штаті. Після цього вірус активно поширювався безпосередньо у Індії, а згодом і по цілому світу. На разі нову мутацію коронавірусу було виявлено більш, ніж у 80 країнах, «рекордсменами» серед них є Великобританія, Індія, Америка та Німеччина.

Відмінності Дельта-варіанту

Найнебезпечніша відмінність Дельта коронавірусу від інших – збільшена контагіозність. Для зараження ковідом достатньо перебувати поруч із хворим 5-10 секунд. За цей час вірус встигає «перебратись» до нової людини у такій кількості, що викликає захворювання.
Важливо! Раніше приблизний час перебування поруч із інфікованим, потрібний для зараження, становив 10-15 хвилин.
Для нового штаму коронавірусу характерна надважка клінічна картина з вираженою інтоксикацією. Суттєво страждають не тільки органи дихання, а і шлунково-кишковий тракт, нирки. Іноді виникають критичні ураження слизової оболонки верхніх дихальних шляхів. Ще одна важлива відмінність – це вік хворих. Дельта активно поширюється серед молодих пацієнтів у віці 12-20 років.
У порівнянні з Британським коронавірусом (штам «Альфа») новий вид ковіду контагіозніший у 1,6 разів, госпіталізують хворих у 2,26 разів частіше, а до реанімації кладуть у 1,45 разів більше.
У Дельта-варіанту «корони» є декілька мутацій. Одні посилюють вірус та призводять до тяжких наслідків, інші, навпаки, послаблюють, буває, що мутація взагалі ніяк не впливає на перебіг хвороби. Поки що новий тип ковіду недостатньо досліджено вченими, проте вже можна сказати, що певні зміни у вірусі дозволяють йому легше потрапляти у клітини та уникати частини імунних відповідей організму.

Симптоми ковіду «Дельта»

Перші дані щодо симптомів коронавірусу штаму «Дельта» було отримано з Великобританії. Згідно з ними у хворих виявлено такі ознаки:
·        головний біль;
·        нежить;
·        біль у горлі;
·        підвищення температури;
·        іноді кашель.
У деяких пацієнтів виникали шлунково-кишкові розлади, закладеність носа та загальна слабкість. При цьому температура тіла не підвищувалась, а залишалась у межах норми. Такі хворі несуть загрозу для оточуючих, адже часто не зауважують легких симптомів та продовжують вести активне соціальне життя, інфікуючи все більше і більше людей.
Важливо! Симптоми штаму Дельта легко переплутати із ознаками звичайної застуди, тож при перших проявах хвороби рекомендуємо зробити експрес-тест задля виключення коронавірусної інфекції.

Вакцина VS «Дельта»

Вакцини, розроблені для боротьби з коронавірусом, також захищають і від штаму Delta, хоча їх ефективність може знижуватись на 5-6% від заявленої. У Великій Британії були проведені дослідження, які підтвердили дієвість вакцин Pfizer та AstraZeneca проти індійського ковіду. Після проведення першого щеплення ефективність складає 33%, а після повного курсу вакцинації (дві дози) – практично 81%.
На жаль, відсутні офіційні відомості щодо впливу вакцини CoronaVac на штам Дельта. Проте вважають, що імунітет, що виникає після щеплення китайською вакциною, хоч і є менш ефективним проти нового ковіду, та все одно захищає від важких ускладнень.

План дій під час хвороби

Індійському штаму коронавірусної інфекції притаманні ознаки отруєння, інші симптоми захворювання нагадують стандартний перебіг Covid-19. При появі підозрілих ознак варто зробити ПЛР або експрес-тестування на ковід, а також:
·        не панікувати;
·        сконтактуватись із сімейним лікарем та чітко дотримуватись його рекомендацій;
·        повідомити про результат тесту людей, з якими хворий мав контакт протягом останніх 5 днів;
·        не давати підвищуватись температурі тіла, а одразу збивати її;
·        намагатись не виходити з будинку та не контактувати із людьми;
·        відмовитись від некорисної їжі, тютюну та алкоголю.
Важливо! Не існує ефективних противірусних препаратів, тож не варто скуповувати гору фуфломіцинів.
Уже через 14 днів людина перестає бути заразною і може спілкуватись із близькими, не наражаючи їх на небезпеку. В період одужання не варто зайвий раз навантажувати організм: не подорожуйте далеко, якщо це можливо, відкладіть повноцінний вихід на роботу, притримуйтесь здорового харчування, повертайтесь до активного життя поступово. Також лікарі радять відмовитись від занять спортом в перший місяць після хвороби.
За словами вчених, «Дельта» - це далеко не останній штам коронавірусу. Наприклад, у Південній Америці вже діагностовано ковід «Лямбда», який може бути небезпечнішим та більш заразним. Тож не панікуємо, а продовжуємо носити маски, мити руки та дотримуватись рекомендацій від спеціалістів.