“Як набрати кілограми” – виглядає, як дивний та незвичний запит, однак людей, що зіштовхуються з критичним дефіцитом маси тіла тисячі. І це не просто про худорлявість та бажання мати красиві форми, це про реальні проблеми, що виникають через недостатню вагу: низький тиск, постійне відчуття втоми, нерегулярний менструальний цикл та неможливість завагітніти у жінок – це тільки початок.
Крім того, раптове зменшення маси тіла без видимих на те причин може бути одним із симптомів розладів травлення, ендокринологічних захворювань чи онкології.
Якщо вам не вдається набрати вагу, зверніться до лікаря-дієтолога. Спеціаліст визначить причину дефіциту, підбере дієту та допоможе змінити спосіб життя, щоб знов повернутись до оптимальної маси тіла.
Яка вага - це дефіцит?
Для визначення дефіциту маси тіла недостатньо знати лише вагу,, адже для когось 50 кілограм – це оптимально, а для іншого – значна нестача. Під час розрахунків потрібно також враховувати зріст людини. Відношення цих двох показників – це ІМТ або індекс маси тіла, якщо він дорівнює:
- менше 18 – є дефіцит маси;
- 18,5 - 24,9 – це нормальна вага;
- 25,0 - 29,9 – надмірна маса тіла;
- більше 30,0 – ожиріння.
Щоб розрахувати ІМТ, потрібно масу тіла у кілограмах (50 кг) розділити на зріст людини у метрах (1,6 м) в квадраті, наприклад: 50 кг/1.6 м х 1.6 м = 19,5, що є нормальною вагою. Якщо ж людина зростом 170 см буде важити 50 кг, її ІМТ складе 17,3, що вже свідчить про дефіцит.
Ознаки патологічного схуднення
Зрозуміло, що ніхто не розраховує ІМТ щодня, однак кожна людина щоранку дивиться в дзеркало, а раптове скидання НЕ зайвих кілограм точно стане помітним у відображенні:
- зменшення обводу стегон;
- худі ноги;
- зміна розміру грудей у жінок;
- запалий живіт;
- ребра, що проступають під шкірою;
- худе обличчя, запалі щоки.
При появі таких змін варто звернутись до лікаря для проведення біоімпедансного аналізу тіла – вимірювання маси спеціальними вагами, котрі аналізують відсоткове співвідношення жиру, кісток, м’язів та води у тілі.
Записатись на біоімпедансометрію у Львові в МЦ “Здорові Люди”
Недостатня вага - це небезпечно?
При недостатньому харчуванні, розладах травлення чи інших причинах малої ваги організм недоотримує поживні речовини, відповідно не може повноцінно функціонувати, що призводить до патологічних змін різних органів та систем.
Якщо вчасно не повернутись до здорової ваги, дефіцит маси тіла може мати тяжкі наслідки:
- зниження імунітету;
- хронічна втома;
- поганий стан шкіри, волосся, нігтів;
- підвищена крихкість кісток;
- труднощі під час зачаття дитини у жінок, повне безпліддя;
- підвищений ризик розвитку старечої деменції.
Патологічна низька вага у дитячому віці призводить до затримки фізичного та психологічного розвитку.
Причини дефіциту маси тіла
Якщо людина не обмежує себе у харчуванні суворими дієтами та не виснажує жорсткими тренуваннями, причина недостатньої ваги може бути у патологічних розладах організму:
- гіперфункція щитовидної залози;
- цукровий діабет 1 типу;
- гіпофункція кори наднирників;
- гастрит чи виразкова хвороба шлунка;
- нестача ферментів травлення;
- наявність паразитів;
- стрес;
- депресія.
Також на засвоєння їжі організмом впливають куріння та вживання алкоголю.
Різке зниження ваги є одним із симптомів раку, туберкульозу та ВІЛ-інфекції, якщо людина без видимих причин раптово втратила кілька кілограм, потрібно якнайскоріше звернутись до лікаря та пройти обстеження.
Як набрати вагу
Після визначення причини дефіциту маси та, за потреби, проходження лікування, настає час повертатись до здорових форм. Щоб набрати оптимальну вагу, потрібно переглянути свій спосіб життя, харчові звички та дотримуватись певних принципів вживання їжі:
- Відмова від поганих звичок
Нікотин та алкоголь пришвидшують метаболізм, внаслідок чого організм швидше спалює калорії.
- Велика тарілка
Психологічний прийом: однакова порція на маленькій тарілці виглядатиме здоровенною і з’їсти її буде важко, а на великій – мозок думатиме, що їжі мало і треба з’їсти все.
- Спорт та здоровий сон
Набір ваги – це не тільки про жир, а і про нарощування м’язової маси. Якісний відпочинок та активні розваги – запорука здорового організму.
- Апетит
Важливо пробуджувати апетит, а не їсти через силу. Плюсом дієт для набору ваги, на відміну від схуднення, є можливість споживати калорійні страви, жирне та солодке, головне – збалансованість.
- Ні голоду
Важливо, щоб організм не відчував голод протягом тривалого часу, адже тоді усі наїджені калорії почнуть спалюватись.
Що їсти, щоб набрати вагу
Основну частку в раціоні повинні займати білкові страви та високовуглеводні продукти. Білки варто обирати тваринного походження, найбільш повноцінно засвоюється та збільшує об’єм м’язів м’ясо птиці. Також важливо споживати достатню кількість молочних продуктів, що мають високий вміст білків та жиру – ідеально, якщо це буде домашній сир та сметана, молоко.
Вуглеводи сприяють збільшенню ваги, тож не потрібно відмовлятись від борошняних страв, картоплі, солодощів. Також не варто забувати про питний режим, споживання достатньої кількості рідини сприяє адекватному засвоєнню їжі.
Визначити причини патологічно низької ваги та скласти смачне та корисне меню для швидкого повернення до здорової маси тіла допоможе лікар-дієтолог МЦ “Здорові Люди” – запис на консультацію.