Здорові Люди

Харчування дітей під час ГРВІ

Про діток
Сезон грипу та застуди у самому розпалі і найбільш вразливі до захворювань – діти. Раніше все було просто: кашель - тепле молоко, температура - малинове варення, ГРВІ - курячий бульйон, а якщо не допомогло – антибіотики. Та тепер лікарі довели, що більшість старих методів – малодієві, а назначення антибактеріальних препаратів “про всяк випадок” – небезпечне. Щоб допомогти дитині перенести ГРВІ швидко та без наслідків, важливо вчасно звернутись до лікаря, чітко дотримуватись його приписів та слідкувати за харчуванням малюка.

Особливості харчування дитини під час ГРВІ чи грипу

Адекватне харчування дитини при ГРВІ покращує загальний стан, дозволяє уникнути застосування антибіотиків та пришвидшує одужання. Під час захворювання організм всі сили кидає на боротьбу із вірусом, тому не варто перевантажувати його незвичною чи важкою їжею, а малюкам у період ГРВІ не рекомендовано вводити нові продукти у меню. В залежності від самопочуття дитини повинен змінюватись і раціон:

  • Підвищення температури немає, стан задовільний, апетит звичайний або трохи знижений.
У такому випадку меню не потребує значного коригування. Потрібно звернути увагу на те, щоб страви були достатньо поживними та легко засвоювались. Можна зменшити порції, але їсти частіше. Рекомендується додати у раціон вітамін С у вигляді чаю з лимоном, фруктів, настою шипшини. 
  • Висока температура тіла, погіршення загального стану
У період високої температури дитина взагалі може відмовитись від їжі. Не варто змушувати її, оскільки годування через силу призведе до нудоти та блювання. Через гіпертермію організм зневоднюється, тому важливо забезпечити рясне пиття. Не хвилюйтесь, коли температура спаде, малюк сам попросить їсти.
  • Невисока температура
При невисокій температурі під час ГРВІ дитині потрібно пропонувати невеликі порції їжі. Важливо уникати гострої та солоної їжі, сухого печива, кислих страв – продуктів, що подразнюють слизову оболонку та можуть посилити біль у горлі чи кашель. Також варто виключити з раціону молоко, оскільки при підвищеній температурі воно не перетравлюється, тож може викликати кишковий розлад.

Принципи харчування дітей під час хвороби

Чудо-їжі, яка в одну мить вилікує дитину від застуди, грипу чи Ковіду не існує, проте деякі страви можуть допомогти організму швидше впоратись з інфекцією. Наприклад, овочевий та курячий бульойни багаті на нутрієнти, і навіть, якщо зовсім немає апетиту, суп можна просто випити. Рис – простий вуглевод, який легко засвоюється та дає багато енергію. Зелені продукти – брокколі, зелень, горошок, капуста – містять велику кількість про-вітаміну А, фолату, вітаміну С та магнію. 

Дотримуйтесь основних принципів харчування дітей при хворобі, щоб допомогти їм швидше впоратись із ГРВІ чи грипом та повернутись до активного життя. 
  • Рясне пиття
Розрахуйте добову норму рідини за формулою 60-80 мл на 1 кг маси тіла. Тобто, дитина, що важить 25 кг протягом дня повинна випити не менше, ніж півтора літра рідини. 
Батьки повинні постійно нагадувати малюку про пиття. За потреби, можна поставити будильники на телефоні через кожні 10 хв та давати хоча б по два ковтки на кожен сигнал.
Якщо є ризик підвищення ацетону у крові, дитину потрібно будити, щоб вона пила. 
Випоювати можна звичайною, негазованою водою, компотом або морсом без цукру або з невеликою його кількістю, глюкозо-сольовими розчинами.
  • СТОП молочці та цукрам
Стрептококи та стафілококи харчуються цукром, щоб не створювати сприятливе для них середовище, варто мінімізувати вживання солодких продуктів – цукор, мед, варення, сухофрукти.
Також варто виключити молоко, кефір та йогурт, оскільки вони містять молочний цукор.
  • Легка їжа
В перші дні захворювання важливо не перевантажувати дитячий організм тяжкою їжею. На початку краще відмовитись від м’яса, оскільки на його перетравлення витрачається багато сил та енергії. Як варіант, отримати білок можна із риби або перепелиних яєць.
  • Уникнення високогістамінових продуктів
Гістамін – це речовина, яка виробляється у відповідь на алергію чи запалення, а також потрапляє в організм разом з їжею. Надлишок гістаміну призводить до появи висипань, посилення сухого кашлю, набряку слизових оболонок. Оскільки під час ГРВІ його рівень ітак високий, варто уникати продуктів, що містять гістамін: сухофрукти, курячі яйця, морепродукти, цитрусові, консерви та маринади, кисломолочка та продукти, що містять багато Е.

Харчування під час ГРВІ, грипу чи ковіду – це невід’ємна складова швидкого одужання дитини. При перших проявах захворювання рекомендуємо звернутись за консультацією педіатра, який огляне малюка та надасть рекомендації з приводу лікування та раціону.

Збільшимо кількість здорових людей разом!